O F F I C I A L    A T H L E T I C    S I T E    O F    T H E    L E O P A R D S


 
 Baseball
 M Basketball
 W Basketball
 Cross Country
 Fencing
 Field Hockey
 Football
 M Golf
 M Lacrosse
 W Lacrosse
 M Soccer
 W Soccer
 M Tennis
 W Tennis
 Softball
 Swimming & Diving
 Track & Field
 Volleyball
 General Releases
 
 
All-Access
Calendar of Events
Camps
Cheerleading
Compliance
Directions
DVD Store
Facilities
Giving to Lafayette
Hall of Fame
lafayette.edu
Lafayette Sports
    Network (LSN-TV)
Links
Maroon Club
Multimedia
NCAA Self Study
Online Store
Photo Galleries
Photo Store
Podcasts
Recreation Services
Recruiting
Schedules
Site Map
Sports Clubs
Sports Medicine
Staff Directory
Tickets
Traditions
Travel Center
 Wireless Updates
 
 
 
Click Here!
 
Patriot League
 
 


  Men's Track
 
 
 
Leopard Invitational

Men 100 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year School                  Finals
================================================================
Section  1
  1 Kennedy, Herb                LC                       11.02
  2 Strada, James                LC                       11.03
  3 McGhee, Gregory              BLOM                     11.10
  4 Glover, Mike                 ESU                      11.17
  5 Warsager, Jed                MOR                      11.19
  6 Curry, Grant                 MOR                      11.47
Section  2
  1 Bartolomucci, Dave           KU                       11.31
  2 McCauley, Devin              MILL                     11.47
  3 Miller, Kier                 COBL                     11.74
  4 Redford, Blake               COBL                     11.89
Section  3
  1 Bernardo, Matt               MUH                      11.59
  1 Grigg, Isaiah                COBL                    J11.59
  3 Billet, Anthony              ESU                      11.65
  4 Continetti, Nick             SJU                      11.95
  5 Johansen, Alex               MUH                      12.24

Men 200 Meter Dash ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ Section 1 1 Kennedy, Herb LC 21.60 2 Webster, Joe LHU 21.70 2 Moore, Joe MOR 21.70 4 McGhee, Gregory BLOM 22.10 5 Glover, Mike ESU 22.60 6 Putman, Andy CORT 22.80 Section 2 1 Cogan, Michael BLOM 23.10 1 Hite, Tim LHU 23.10 3 Fisher, Gary LHU 23.20 3 Miller, Kier COBL 23.20 5 Billet, Anthony ESU 23.40 6 Continetti, Nick SJU 23.70 Section 3 1 Carey, Kristopher LC 22.40 2 Salisbury, Rob COBL 23.00 3 Douglass, Kyle MUH 23.20 4 Bernardo, Matt MUH 23.30 5 Redford, Blake COBL 23.70 6 McBride, Colin LHU 24.30 Section 4 1 McCauley, Devin MILL 23.30

Men 400 Meter Dash ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ Section 1 1 Eisenhart, Michael KU 48.30 2 Carras, Nick SJU 48.54 3 Apostoles, Jon LC 48.84 4 Rick, Doug SJU 48.84 5 Thomas, Andrew SJU 49.01 6 Mushonga, Anesu LHU 49.62 Section 2 1 Denninger, Steve ESU 49.87 2 Nee, Vincent CORT 49.92 3 Garguilo, Kile SJU 50.46 4 Hite, Tim LHU 51.13 5 Schnapf, Jared MILL 56.50 Section 3 1 Skrivanek, Tom LHU 50.69 2 Cogan, Michael BLOM 50.72 3 Finger, Andrew MILL 51.64 4 Neal, Dave CORT 51.75 5 Hunter, Jason KU 52.92 6 Krupa, JP MOR 52.97 Section 4 1 Treadway, Brad ESU 51.92 2 Everhart, Craig MILL 52.13 3 O'Brien, Pat MILL 52.35 4 Alleyne, Andre LC 52.58 5 Bieret, Joe SJU 53.04 6 Williams, Seth KU 53.20 Section 5 1 Weiner, Adam COBL 53.96 2 Finkelstein, Jason MUH 53.96 3 Mayer, John COBL 54.55 4 Ascrizzi, Rob MUH 56.44

Men 800 Meter Run ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ Section 1 1 Elson, Will MUH 1:52.35 2 Clay, Reginald LC 1:54.02 3 Attle, James CORT 1:54.09 4 Cowan, Chris LHU 1:56.66 5 McPheron, Neale MILL 1:57.66 6 Smolenski, Joe LHU 1:58.54 7 Koneski, Chris SJU 1:59.23 8 Wood, Nathan KU 2:00.21 Section 2 1 McDonough, Colin LC 1:57.87 2 Veisz, Justin MILL 1:58.13 3 Phillips, Ben MUH 1:58.86 4 Nalesnik, Dan MILL 1:59.32 5 Contrisciane, Brian MILL 1:59.57 6 Lewis, Matt SJU 1:59.58 7 King, Ryan KU 2:00.44 8 Taverna, Matthew LC 2:01.45 Section 3 1 Kipp, Richard MUH 1:59.65 2 Borg, David CORT 2:00.24 3 Gamsby, David BLOM 2:02.59 4 Vandegrift, Andrew SJU 2:03.21 5 Grzybeck, Jack CORT 2:04.80 6 Wright, Andre LHU 2:05.18 7 Palmer, Brandon BLOM 2:07.25 8 Edgcomb, David SJU 2:12.04 Section 4 1 Lynch, John CORT 2:04.27 2 Bartholomew, Tim KU 2:04.69 3 Espinosa, Michael BLOM 2:06.95 4 O'Hanlon, Brad COBL 2:09.06 5 Eisenhuth, Kent KU 2:09.54 6 Oroza, Dave LHU 2:09.86 7 Patton, Ben MUH 2:11.56 8 Jadick, Tim BLOM 2:14.80 9 Scott, Bob ESU 2:28.88

Men 1500 Meter Run ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ Section 1 1 McDonough, Colin LC 3:55.90 2 Hallman, Paul LHU 3:56.00 3 Taverna, Matthew LC 3:57.50 4 Cash, Brian MUH 3:58.20 5 Anderson, Rich SJU 3:58.60 6 Kennedy, Thomas LC 3:58.70 7 Trill, Chris MILL 4:02.30 8 Stellmach, Russ MILL 4:07.00 9 Palmer, Brandon BLOM 4:08.50 10 Skwierz, Jeff LHU 4:13.70 11 Rohl, Mike LHU 4:21.40 Section 2 1 Laudadio, Kyle SJU 4:05.20 2 Rarick, Greg MOR 4:06.80 3 Lynch, John CORT 4:07.10 4 Petrocci, Matt SJU 4:10.40 5 Puglisi, Matthew LC 4:11.10 6 DiMarzio, Ken MILL 4:12.40 7 Houseman, Jeremy MILL 4:13.80 8 McDonnell, Sean MOR 4:13.90 9 Espinosa, Michael BLOM 4:15.30 10 Tintle, Calvin MUH 4:16.00 11 Smith, Joel KU 4:17.90 12 Eisenhuth, Kent KU 4:19.60 13 Browne, Mike ESU 4:20.80 Section 3 1 Hooper, Dave ESU 4:18.30 2 Curtin, Dave COBL 4:19.10 3 O'Hanlon, Brad COBL 4:24.80 4 Russ, Mike COBL 4:24.90 5 Oroza, Dave LHU 4:28.80 6 Jadick, Tim BLOM 4:34.10 7 Bisti, Anthony MOR 4:38.40

Men 3000 Meter Run ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ Section 1 1 Stallings, Mark MILL 8:31.00 2 Mohn, Joe SJU 8:51.80 3 Rood, Jeff MILL 8:55.00 4 Gardiner, Paul BLOM 9:03.40 5 Wigneor, Joe Unattached 9:05.90 6 Houseman, Matt MILL 9:07.00 7 Soulliard, Cory MILL 9:11.30 8 Wolfgang, Eric BLOM 9:12.50 9 Rosetti, Greg SJU 9:17.20 10 Swiatocha, Greg LC 9:35.00 Section 2 1 Smith, Joel KU 9:18.40 2 Martin, Chris MUH 9:21.20 3 Berta, Andrew SJU 9:23.40 4 Shimer, Will MOR 9:25.90 5 Spaits, Steve ESU 9:29.40 6 Fulton, Kevin CORT 9:29.80 7 Patrizi, Michael ESU 9:32.10 8 Badway, Mike ESU 9:33.30 9 Bowman, Matt ESU 9:42.10 10 Herod, Josh COBL 9:47.50 11 Mest, Dan BLOM 10:03.70 12 Ganser, Joseph MUH 10:06.50

Men 5000 Meter Run ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ Section 1 1 Cullin, Rich SJU 15:19.70 2 Uniszkiewicz, Rob MUH 15:20.90 3 Sinclair, Matt CNU 15:28.80 4 Hewitt, Rob SJU 15:29.10 5 Russ, Mike COBL 15:33.40 6 Masse, David SJU 15:41.60 7 Gallagher, Brendan MUH 15:46.50 8 Hoffken, Phil KU 15:58.90 9 Kerrigan, Neal MILL 16:11.80 10 Kunkel, Jeremy LHU 16:12.50 11 Dosch, Justin BLOM 16:26.40 12 Correnti, Joe SJU 16:30.00 13 Birosik, Nicholas LC 16:31.10 14 Panza, Dom MILL 16:51.80 15 Herod, Josh COBL 16:56.50 16 Curtin, Dave COBL 17:08.60 17 Muir, Jeff LHU 17:22.80 18 Dunning, Shaun MILL 17:27.60 19 Ernst, Greg COBL 17:41.00 20 Berry, Paul BLOM 17:42.80 21 Lundy, Matthew MUH 18:14.80

Men 10000 Meter Run ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ 1 Pellegrino, Joe RUT 32:55.09 2 Shepardson, William BLOM 34:25.78

Men 110 Meter Hurdles ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ 1 Carey, Kristopher LC 15.00 2 Newhard, Mike ESU 15.20 2 Frechette, Jonathan CORT 15.20 4 Ober, Dan MILL 15.50 5 Stinson, Mark ESU 15.70 Section 2 1 Johnson, J. Erik CORT 16.00 2 Breiner, Todd ESU 16.50 3 Cannizzaro, Jon COBL 16.60 4 Benner, Dan ESU 17.70 5 Kinthiseng, James COBL 18.30 6 Robinson, Wes MILL 20.00

Men 400 Meter Hurdles ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ Section 1 1 Puryear, Jerry SJU 52.10 2 Stinson, Mark ESU 53.61 3 Merrill, Jacob LHU 54.66 4 Brito, Mike LHU 54.76 5 Ferree, Lance MILL 57.40 Section 2 1 Staszowski, Greg LC 57.40 2 Zalewski, Paul CORT 58.21 3 Slaymaker, Josh KU 58.68 4 Fieno, Angelo LHU 59.39 5 Crowley, Ed CORT 59.84 Section 3 1 Robinson, Wes MILL 58.26 2 Benner, Dan ESU 58.63 3 Breiner, Todd ESU 59.03 4 Valovic, Johnathon COBL 1:00.98 5 Washington, Wayne COBL 1:05.88 Section 4 1 Kegelman, Harry MUH 1:03.50 2 Quattrone, Ryan MOR 1:04.06 3 Kinthiseng, James COBL 1:04.87 4 Corbman, Jordan MUH 1:05.44 5 Cannizzaro, Jon COBL 1:05.82

Men 3000 Meter Steeplechase ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ Section 1 1 Martin, Collin SJU 9:27.70 2 Yerkes, Greg KU 9:33.20 3 Borg, David CORT 9:43.20 4 Buckenmeyer, Billy LHU 9:47.40 5 Highsmith, Jim CNU 9:56.20 6 Woodard, Curtis BLOM 9:58.20 7 Baldwin, Nickolas LC 10:07.10 8 Trumbull, Mike LHU 10:24.10 9 Ernst, Greg COBL 10:44.00 10 Rogers, Andrew LC 10:55.80 11 Holden, Robin MUH 11:01.70 12 Zaleski, Russ MOR 11:04.70 13 Sipes, Jeff CORT 11:05.30 14 Corbman, Jordan MUH 11:23.90 15 Sheaffer, Justin MILL 11:29.50 16 Plewinski, Matt MOR 12:10.10

Men 4x100 Meter Relay ================================================================ School Finals ================================================================ 1 Lock Haven University 'A' 41.71 2 Moravian College 'A' 41.91 3 East Stroudsburg Univ 'A' 42.13 4 Kutztown University 'A' 46.33 Section 2 1 Suny Cortland 'A' 44.05 2 Millersville University 'A' 44.15 3 Suny Cobleskill 'A' 44.29 4 Muhlenberg College 'A' 44.96 5 Suny Cobleskill 'B' 45.54

Men 4x400 Meter Relay ================================================================ School Finals ================================================================ Section 1 1 St. Joseph's Un 'A' 3:15.25 2 Kutztown University 'A' 3:16.63 3 Lock Haven University 'A' 3:20.30 4 Millersville University 'A' 3:25.64 5 Lock Haven University 'B' 3:31.90 Section 2 1 Suny Cortland 'A' 3:22.83 2 St. Joseph's Un 'C' 3:29.04 3 Millersville University 'B' 3:30.08 4 Muhlenberg College 'A' 3:31.18 5 Kutztown University 'B' 3:32.86 Section 3 1 St. Joseph's Un 'B' 3:35.19 2 Suny Cortland 'B' 3:39.84 3 Muhlenberg College 'B' 3:49.34

Men High Jump ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ Flight 1 1 Fees, Brad ESU 6-09.00 2 Newhard, Mike ESU 6-07.00 3 Bryant, Dan CORT 6-05.00 4 Mazur, Frank MILL 5-11.00 -- Salisbury, Rob COBL FAIL

Men Pole Vault ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ 1 Pollison, Andy LHU 14-09.00 2 Gutierrez, Tyler CORT J14-03.00 2 Cook, Brett KU 14-03.00 2 App, Jason MUH J14-03.00 5 Brault, Mark LC 13-09.00 6 Lewis, Todd MILL 12-09.00 6 Hoffman, Casey MOR 12-09.00 6 Elkazzaz, Mike MOR 12-09.00 6 Johnson, J. Erik CORT 12-09.00 10 Provenzano, Mike KU 12-03.00 10 Neithardt, Adam ESU 12-03.00 12 Finnegan, Pat ESU 11-09.00 13 Staszowski, Greg LC 11-03.00 -- Aster, Andrew LC FAIL -- Kadel, Ryan ESU FAIL -- Tavella, Chris MILL FAIL

Men Long Jump ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ 1 Collins, Justin KU 7.25m 2 Good, Brian MILL 7.06m 3 Grigg, Isaiah COBL J6.63m 3 Fisher, Gary LHU 6.63m 5 Curry, Grant MOR 6.58m 6 Salisbury, Rob COBL 6.37m 7 Skrivanek, Tom LHU 6.26m 8 Lennex, Brian LHU 6.07m 9 Weiner, Adam COBL 5.97m 10 Merz, Anthony MOR 5.90m 11 Berginc, Michael LC 5.60m 12 Bingham, Dan Unattached 4.98m

Men Triple Jump ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ 1 Crawford, Cornel KU 13.43m 2 Good, Brian MILL J13.34m 2 Lennex, Brian LHU 13.34m 4 Merz, Anthony MOR 12.29m 5 McBride, Colin LHU 12.07m 6 Mayer, John COBL 11.78m -- Merrill, Jacob LHU FOUL -- Sejour, Jeffrey LC FOUL

Men Shot Put ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ 1 Matyas, Marcus CORT 14.39m 2 DeGregorio, Michael LC 14.02m 3 Daubert, Fieldon LHU 13.93m 4 Blose, Ethan LC 13.27m 5 Magrino, Julius LHU 13.09m 6 Knox, James MILL 12.62m 7 Rucci, Vincent CORT 12.46m 8 McGregor, Richard COBL 12.22m 9 Santini, Frank MUH 12.10m 10 Jose, Beny MUH 11.99m 11 Smith, Jason MILL 11.72m 12 Salzano, Jeff MUH 11.70m 13 Rowe, Jonathan LC 11.39m 14 Veldhuis, Keith LHU 11.07m 15 Stinson, Matt LHU 10.79m 16 Lacroix, Nick COBL 10.62m

Men Discus Throw ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ 1 Blose, Ethan LC 44.17m 2 Matyas, Marcus CORT 43.43m 3 Dieter, Aaron LHU 41.92m 4 Knox, James MILL 41.37m 5 Dougherty, Pat MILL 41.30m 6 Webster, Brian KU 38.40m 7 Lesoine, Mike MOR 38.07m 8 Herzberg, Kevin KU 37.23m 9 Daubert, Fieldon LHU 37.08m 10 Rucci, Vincent CORT 36.55m 11 Donahue, Mike CORT 36.06m 12 Santini, Frank MUH 35.89m 13 Salzano, Jeff MUH 34.66m 14 Magrino, Julius LHU 34.23m 15 Jose, Beny MUH 33.58m 16 Smith, Jason MILL 32.51m 17 Lacroix, Nick COBL 29.58m

Men Hammer Throw ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ 1 Bowers, Matt MOR 48.45m 2 Lesoine, John MOR 47.75m 3 DeGregorio, Michael LC 47.01m 4 Rowe, Jonathan LC 45.09m 5 Morrison, Jim Unattached 44.32m 6 Magrino, Julius LHU 42.70m 7 Dougherty, Pat MILL 40.74m 8 McGregor, Richard COBL 40.31m 9 Matyas, Marcus CORT 40.28m 10 Daubert, Fieldon LHU 39.20m 11 Donahue, Mike CORT 36.16m 12 Knox, James MILL 34.49m 13 Williams, Scott MOR 31.70m 14 Lowe, Greg CORT 30.94m 15 Nelson, Sean MOR 28.61m 16 Lacroix, Nick COBL 28.46m -- Smith, Jason MILL FOUL

Men Javelin Throw ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ 1 Blose, Ethan LC 62.73m 2 Slotterback, Nick LHU 61.51m 3 Gale, Dan ESU 61.34m 4 Krammes, Barry ESU 60.89m 5 Daubert, Fieldon LHU 57.96m 6 Corbin, Will MUH 53.48m 7 Holak, Randy MUH 50.59m 8 Daniels, Tim ESU 47.88m 9 Kegelman, Harry MUH 46.41m 10 Jengo, Jeff SJU 46.32m 11 Bingham, Dan Unattached 46.06m 12 Malloy, Stephen LC 46.00m 13 Stinson, Matt LHU 45.38m 14 Kreider, Steve MUH 45.29m 15 Bryant, Dan CORT 44.59m 16 Donahue, Mike CORT 43.94m 17 Kubick, Andy KU 43.60m 18 Lowe, Greg CORT 43.46m 19 Hill, Eric MILL 41.23m 20 Veldhuis, Keith LHU 40.55m 21 Rucci, Vincent CORT 36.23m 22 Ober, Dan MILL 33.87m

 

Lafayette College Track & Field
 
  Printer-friendly format   Email this article